TDK szabályzat

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Tudományos Diákköri Konferencia Szabályzata

 

Alapelvek

  • A TDK célja a hallgatók elméleti és gyakorlati kutatómunkába való bekapcsolása, a tantervi tananyagot meghaladó tudományos igényű hallgatói önképzés, továbbá a diákköri munka során vagy az azon kívül elért egyéni vagy kollektív eredmények értékelése, szakmai nyilvánosságának biztosítása, és hasznosításának elősegítése.
  • A tudományos diákkörök a hallgatók és oktatók együttműködésével valósítják meg céljaikat.
  • A tudományos diákkörök együttműködhetnek az egyetem más tudományos műhelyeivel, valamint más oktatási intézmények tudományos diákköreivel, továbbá gazdálkodó
  • A Sapientia EMTE-n az egyetemi tudományos diákköri munka koordinálását az Egyetemi Tehetséggondozási és Diákköri Tanács (ETDT), a kari tudományos diákkörök tevékenységének összefogását, valamint a tudományos diákköri konferenciák megszervezésének koordinálását a Kari Tehetséggondozási Bizottságok (KTB) látják el, a hallgatói önkormányzatokkal együttműködve.
  • A Sapientia EMTE keretében vagy együttműködésével megszervezett tudományos diákköri konferenciák figyelembe veszik az OTDT által megállapított szakmai kritériumokat.
  • A TDK Konferenciára való jelentkezés feltétele olyan eredeti tudományos, mérnöki alkotó vagy művészeti tevékenységet dokumentáló munka (dolgozat, alkotás ), amely a felsőoktatási tanulmányok képzési ideje alatt, önképzési céllal készült, és amelynek bemutatásához a konzulens/szakmai vezető hozzájárul.
  • A Kari TDK-k és az ETDK tagozatainak munkálatai magyar nyelven folynak (beleértve a kivonatok és dolgozat megírását, dolgozatok előadását). Kivételt képeznek azok a szakterületek, ahol a magyaron kívül más nyelven is folyik oktatás és kutatás; ezekben a tagozatokban a dolgozat nyelve, valamint a szóbeli bemutatás nyelve az adott idegen nyelv is lehet, de ezen tagozatok esetében figyelembe kell venni az OTDK ide vonatkozó előírásait. Egyéb eltérő helyzet megoldásáról az ETDT esetenként dönt.

 

  • Jelen szabályzat vonatkozik mind a Sapientia EMTE karai által szervezett TDK konferenciákra, mind az Egyetem által szervezett Agrártudományi ETDK, illetve az EMTE társszervezésével megvalósuló Műszaki ETDK konferenciákra.
  • A Magyarországon kétévente szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferenciákra az ETDK szekcióinak (Agrártudományi, Műszaki, valamint Reál- és Humántudományi) helyezettjei, és a Sapientia EMTE által humán- és reáltudományi szakterületeken szervezett kari TDK-k tagozatainak helyezettjei delegálhatók.
  • A Sapientia EMTE által szervezett TDK és ETDK konferenciákra jelentkezhetnek Románia vagy más ország állami- vagy magánegyetemein, főiskoláin alap- vagy mesteri képzésben részt vevő hallgatók, de OTDK jelölést csak a romániai felsőoktatási rendszerben beiskolázott diákok kaphatnak.

 

A Sapientia EMTE által szervezett Tudományos Diákköri Konferenciák

  • A Sapientia EMTE minden évben minden karon megszervezi a Kari Tudományos Diákköri Konferenciát, a TDK szekcióit és tagozatait pedig az adott Karon működő szakok által képviselt szakterületek szerint hozzák létre. Ugyanakkor a Sapientia EMTE szervezésében zajlik az Agrártudományi ETDK, illetve társszervezésében a Műszaki
  • A TDK konferenciák szervezése minden évben tavasszal történik, ugyanakkor az OTDK- t megelőző évben egy őszi TDK konferencia is szervezhető, amelynek megrendezése a Sapientia EMTE Karai közötti rotációval történik, az időpontja minden esetben meg kell, hogy előzze az OTDK-ra való nevezések időpontját.
  • A Sapientia EMTE alkotói szekciót szervez a Kari TDK konferenciákon, az ezen bemutatott művészeti, irodalmi alkotások szintén nevezhetők az OTDK konferenciákra, betartva annak az alkotói szekcióira vonatkozó szabályzatát.

 

A Tudományos Diákköri Konferencia szervező bizottsága

  • A Sapientia EMTE minden kara nevesít egy Kari TDK Szervezőbizottságot, amelynek tagja a kari TDK felelős, a tanszékek által delegált egy-egy TDK képviselő, valamint a kari HÖK képviselője. A Karok további oktatókat is delegálhatnak a szervezőbizottságba, ezek a tanszékek által megbízott azon oktatók lehetnek, akik aktívan részt vesznek a TDK szervezésben. A Szervezőbizottságok munkáját a tanszéki/kari adminisztrációban dolgozó munkatársak segítik.
  • A Szervezőbizottság tagjai vállalják, hogy bizalmasan kezelik a TDK-val kapcsolatos információkat. A TDK Szervezőbizottsága jelöli ki azt a néhány személyt (HÖK képviselők + az egyes tudományterületek képviselői), akik a TDK dolgozatok begyűjtését és elbíráltatását lebonyolítják, egy közös internetes felületen keresztül.
  • A TDK Szervezőbizottságnak nem lehet tagja olyan diák, aki TDK dolgozat szerzője vagy társszerzője az adott tanévben.
  • A Szervezőbizottság (szükség esetén más oktatókkal egyeztetve) dönt, hogy kiket kér fel a dolgozatok elbírálására, és tagjai közül kiket nevez ki a bírálatok begyűjtésére, a pontszámok összesítésére, és szükség esetén egy harmadik bíráló felkérésére. Amennyiben a Szervezőbizottság valamely tagja olyan oktató, aki TDK dolgozat témavezető tanára, nem vehet részt olyan döntésekben, amelyek az adott tagozat dolgozataival

 

 TDK konferenciák megszervezése

  • A kari szintű TDK-k, illetve az ETDK Agrártudományi és Műszaki szekcióinak meghirdetése a konferencia időpontját legalább öt hónappal megelőzően történik, online módon és a kari hirdető felületeken. A kari szintű TDK-k, illetve az ETDK Agrártudományi és Műszaki szekciói külön felhívással kerülnek meghirdetésre a kari tehetséggondozási bizottságok által, az ETDT koordinálásával. A felhívás tartalmazza az adott kar által szervezett TDK szekciók megnevezését, helyszínét, időpontját, a regisztráció, illetve a dolgozatok feltöltésének határidejét, a jelentkezés szakmai és formai kritériumait. E kritériumok megállapításánál az OTDT Szakmai Bizottságainak erre vonatkozó előírásai követendők.
  • A TDK jelentkezés online történik, egy egységes TDK honlapon keresztül. Minden TDK- ra jelentkező diák az online regisztráció során kitölti a jelentkezési űrlapot, illetve megadja a dolgozata címét és a témavezetője adatait, és feltölti a dolgozatának rövid kivonatát. A témavezető ezt követően egy üzenetet kap, majd jóváhagyja a jelentkezést. Ezzel elkerülhető, hogy a témavezető tudta nélkül történjen a TDK-ra való jelentkezés. A témavezető jóváhagyását követően történhet meg a dolgozat feltöltése, ugyanazon a felületen keresztül. A dolgozat benyújtásával egyidejűleg a hallgató módosíthatja a regisztrációkor feltöltött kivonatot, és szükség esetén a dolgozat címén is változtathat. A dolgozatok feltöltésének határideje nem lehet kevesebb, mint az adott TDK időpontját megelőző 2-3 hét. A dolgozat feltöltésekor a témavezető értesítést kap, a hallgatónak és témavezető oktatónak a feltöltéshez használt programon keresztül igazolnia kell, hogy a dolgozat a hallgató eredeti munkája. Több szerző esetén minden szerzőnek külön kell regisztrálnia a fenti eljárás szerint.

 

  • A TDK-ra jelölt dolgozat eredeti munka kell, hogy legyen, minden feltöltött dolgozatot a TDK Szervezőbizottság ellenőrizni fog a Turnitin programmal, és jelzi, amennyiben azok tartalma átfedést mutat más, már megjelent művekkel. Amennyiben átfedés jelenik meg, a TDK Szervezőbizottság a hallgatót és a témavezetőt értesíti, és kérheti a dolgozat javítását. Az újra beküldött dolgozat másodszor is ellenőrzésre kerül, és a Szervezőbizottság dönt annak elfogadásáról vagy elutasításáról.
  • Amennyiben egy dolgozat egy korábbi TDK-n más nyelven már bemutatásra került, a hallgató és a témavezető köteles indokolni, hogy miért szükséges annak ismételt bemutatása, a TDK Szervezőbizottság pedig dönt a dolgozat elfogadásáról vagy elutasításáról.
  • Egy hallgató maximum két dolgozatban lehet szerző vagy társszerző. Indokolt esetben a Szervezőbizottság dönthet kivételek elfogadásáról.
  • Határidőn túl történő bejelentkezés esetében a TDK Szervezőbizottság dönthet a dolgozat bemutatásának az engedélyezéséről, de az csak versenyen kívül történhet. Ebben az esetben ezen dolgozatok nem pontozhatók, továbbjutásuk az OTDK-ra nem javasolható.
  • A TDK Szervezőbizottságok formailag ellenőrzik a hatáskörükbe tartozó dolgozatokat. Amennyiben egy bizottság formai problémákat észlel, értesíti arról a hallgatót és a témavezetőt, és legtöbb egy hétig terjedő határidőt szabhat a kijavított dolgozat újbóli benyújtására. Ellenkező esetben a dolgozat kizárásra kerül. Kivételt képez az OTDT szakmai bizottságai által megállapított terjedelmi kritérium, amelytől a Szervezőbizottság eltekinthet, ebben az esetben azonban a dolgozat nem delegálható az OTDK-ra.
  • A Szervezőbizottság által befogadott dolgozatokat eljuttatják a bírálókhoz. A minél nagyobb fokú pártatlanság biztosítása és a bírálatok miatti esetleges viták elkerülése érdekében a TDK Szervezőbizottsága bizalmasan kezeli, hogy kik a dolgozatok bírálói, és milyen pontszámokat Nem lehet bíráló olyan szakember, aki ugyanazon tagozaton belül valamely benyújtott TDK dolgozat témavezetője.
  • A dolgozatok tagozatokba történő végleges besorolását a Szervezőbizottság végzi, szakmai és szervezési kritériumok figyelembevételével. Amennyiben valamely tervezett tagozat esetében nem gyűl össze legalább öt jelentkező, a Szervezőbizottság dönthet a tagozatok összevonásáról.
  • Az egyes tagozatok zsűrijét legalább 3, az adott szakterületen elismert szakember A zsűritagok felkérését a Szervezőbizottság végzi, az ETDT koordinálásával. Nem lehet zsűritag olyan személy, aki az adott tagozatban szereplő dolgozat témavezetője vagy konzulense. Minden zsűri esetében kötelező, hogy legalább egy tagot más intézményből, vagy az Egyetem egy másik karáról kérjenek fel. Lehetőség szerint ajánlott meghívni a zsűribe egy további személyt is az adott szakterületen működő cégtől vagy intézménytől.
  • A zsűritagok a Tudományos Diákköri Konferencia előtt megkapják az adott tagozat összes dolgozatát és azok pontszámait, hogy előzetesen tájékozódhassanak a bemutatásra kerülő dolgozatok tartalmáról, és akár előre is megfogalmazhassanak kérdéseket.
  • A TDK során a zsűri munkáját egy titkár segíti, akit a Szervezőbizottság jelöl

 

A TDK dolgozatok elbírálása, az előadások pontozása

  • A benyújtott TDK dolgozatot (szerkesztői útmutatót lásd a 1. Mellékletben) a felkért bírálók a TDK Dolgozat Bírálati Lap alapján minősítik (lásd 3. Melléklet). A dolgozatra maximum 55 pont adható. Minden TDK dolgozatot két bíráló értékel, és a dolgozatra adott végső pontszám a két bíráló által adott pontszámok átlaga. Az opponensi véleményezésnek a pontozáson kívül rövid írott értékelést is kell tartalmaznia, amelyben a bíráló észrevételeket, tanácsokat, valamint kérdéseket is Amennyiben a két bírálati pontszám különbsége 15 pont vagy annál több, harmadik bírálót is felkérnek, és a végső pontszámot a három bíráló által adott pontszámok átlaga adja. A hallgató a TDK előtt megkapja a bíráló által feltett kérdéseket, ha vannak, és azokra az előadás során válaszolnia kell.
  • A TDK Szervezőbizottsága a TDK lejárta után név nélkül elküldi az egyes TDK-zó hallgatóknak a bírálók által megfogalmazott észrevételeket, tanácsokat.
  • Bemutatásra csak az a dolgozat bocsátható, amelyik az írásbeli értékelések során legalább 25 pontot
  • A TDK dolgozatokat (15 perc előadás + 5 perc kérdések) az egyes tagozatokra kinevezett zsűri előtt kell Az előadás nyilvános.
  • A zsűri tagjai az előadást a 4. Mellékletben szereplő TDK Előadás Bírálati Lap alapján, egymástól függetlenül pontozzák, és az eredményeket a titkár összegezi.
  • Az előadásra maximum 45 pont adható. Amennyiben két zsűritag értékelése között nagyobb a pontkülönbség, mint 15 pont, a Szervezőbizottság kezdeményezi, hogy a két zsűritag egyeztessen a nagy különbségeket adó értékelési szempontokról, figyelembe véve a TDK Előadás Bírálati Lap-ját. A TDK előadás végső pontszáma a zsűritagok által adott pontszámok átlaga.
  • A bírálóknak és zsűrinek egyaránt figyelembe kell vennie az észrevételek, illetve a kritikák megfogalmazása során az OTDT Etikett Szabályzatát.
  • Minden, a bíráltatással, helyezésekkel kapcsolatos információ csak a TDK legvégén, a díjátadás alkalmával hozható nyilvánosságra. Nyilvános információk lehetnek a dolgozatok bírálása, illetve a dolgozatok bemutatása után kapott átlag pontszámok, és a helyezések megállapításának hátterében álló érvek.

 

Helyezések, díjak

  • A dolgozatokra adott végső értékelés a bírálók által megállapított pontszám és az előadás zsűri által megállapított pontszámának összege. A dolgozatok végső sorrendjéről és az ezek alapján kiadandó díjakról a szekció zsűrije dönt. A zsűri munkáját a döntéshozatal során a Szervezőbizottság képviselője segíti.
  • helyezést lehet adni 85-100 pont között, II. helyezést 75-85 pont, III. helyezést 70 pont fölött, különdíjat vagy dicséretet 65 pont fölött. Mindez nem jelenti azt, hogy az a dolgozat, amely az adott pontszám-kategóriába bekerül, automatikusan díjban részesül. Pontszám-egyenlőség vagy más indokolt esetben ugyanazon helyezés egynél több dolgozatnak is megítélhető.
  • A zsűri a pontozások alapján javasolja a dolgozat(ok) OTDK-ra való nevezését. A továbbjutásra javasolt dolgozatnak minden szempontból teljesítenie kell az OTDT által megfogalmazott elvárásokat.
  • Az OTDK-ra delegált dolgozatok regisztrációját az egyetem ETDT bizottsága koordinálja, együttműködve a karok és tanszékek által kijelölt felelős személyekkel, betartva az OTDT ide vonatkozó szabályzatát és minden egyes szekcióra megállapított határidőket.

 

 

 

info@tdk.sapientia.ro
Mátyás király utca 4. szám, Kolozsvár
+4 0264 439 266
Copyright © 2024 Sapientia - EMTE